slide layer
slide layer

برمودای سیاه در ارتودونسی

بار ها اتفاق می افتد که بیماران به ما مراجعه می کنند و از وجود فضای مثلثی شکل میان دندان های اینسایزور شکایت دارند. البته برای همه ی ارتودونتیست ها پرواضح و روشن است این فضا های بین دندانی ، فیزیولوژیک بوده و برای حفظ سلامت بافت پریودونشیوم وجودش الزامی می باشد. در حقیقت این شکل از فضای بین دندانی در راستای رشد و تکامل قوس دندانی و استخوان آلوئول ساخته و پرداخته می شود و بسبار اتفاق می افتد که دنداپزشک به خیال خودش و در جهت زیبایی بهتر اقدام به حذف ان می نماید ؛ البته چه بسا ممکن است پیش بیاید دندانپزشکی به هر علت از طریق کامپوزیت ونیر یا لامینیت چنین فضایی را ببندد ولی باید به خاطر سپرد هر ان چه را که بیمار مد نظر دارد حقیقت نمی باشد بلکه برعکس این وظیفه ی ما است که روش درست درمان را به بیمار نشان بدهیم. به عنوان مثال بسیاری از بیماران بعد از درمان ارتودونسی اظهار می نمایند که دندان هایشان ردیف شده است ولی درست روی هم سوار نمی شوند وقتی از ان ها علت را جویا می شوم با جلو اوردن فک پایین، دندان های اینسایزور بالا و پایین را به صورت نوک به نوک روی هم قرار می دهند و تاکید مکرر به این که باید رابطه ی دندانی چنین باشد.

وقتی به ان ها می گویم این وضعیتی را که شما نشان می دهید بسیار ناهنجار است و با فرض تایید خواسته -تان ، لبه ی دندان های اینسایزورشما ساییده یا شکسته می شود ؛ بیماربا لبخند و حالت صورت که علائم رضایت می باشد حرف های من را بار هاتایید کرده اند. بنابراین به بیمار باید گفت که این فضاهای مثلثی،فیزیولوژیک بوده و نیاز به درمان ندارد. ولی گاهی به علل مختلف مثل بد شکلی های دندانی و عقب نشینی لثه به علت بیماری لثه و جراحی بافت پریودونشیوم ، مسواک زدن غلط و اعمال پارافانکشن مثل دندان قروچه و گاهی کرادینگ دندان ها و اصلاح ان که در پیآمدش این فضاهای مثلثی شکل وسیع تر شده ، توسط بافت نرم لثه مثل پاپیلا ساپورت نمی شوند و نتیجه این که از نگاه دیگران سیاه و زشت به نظر می رسند و به نام فضای سیاه مثلثی شکل معروف هستند .

مثلث سیاه بین دندانی

مثلث سیاه بین دندانی

ارتودونتیست می تواند وحود این دسته از فضای سیاه مثلثی شکل را گاهی به فال نیک بگیرد و با حذف کامل یا کاهش ان ها برای اصلاح کرادینگ یا حتی کاهش اورجت و یا در بیماران کلاس سه برای کاهش شیب محوری دندان های قدامی پایین بهره ببرد. در بعضی از بیماران که جراحی وسیع لثه در ان ها انجام شده است به مقدار وسیعی می توان مثلث های سیاه شکل را در ان ها شناسایی کرد و چه بسا می توان با حذف ان ها فضای زیادی را برای اصلاح کرادینگ شدید دندانی به وجود آورد.

مثلث سیاه برمودایی و درمان آن به روش ارتودونتیک

مثلث سیاه برمودایی و درمان آن به روش ارتودونتیک

در حقیقت تولید فضای کافی به مانند پول می باشد که انجام هر پروژه ی عمرانی بدون ان مقدور نیست و در پروژه ی درمانی ارتودونسی ، وجود فضای بین دندانی حکم پول را دارد که بدون آن هیچ پروژه ای به ثمر نخواهد رسید هر چند گاهی هم می تواند دردسرساز باشد و درمانگر را به درد سر هم بیندازد. این دسته از مثلث های سیاه شکل را من به مثلث برمودا تشبیه کرده ام که گویا هر هواپیمایی از بالای ان پرواز کند ناپدید می شود و در ابن جا یعنی درمان ارتودونسی غرضم این است که گاهی در درمان ارتودونسی می توان حتی کرادینگ شدید دندانی را در همین فضای سیاه برمودایی غرقش کرد و آثاری از کجی و نامرتبی را در ان نتوان دید و برعکس دندان ها را ردیف و یک دست در کنار هم چید با این تفاوت که دیگر خود برمودای تاریک هم ناپدید می شود.

مثلث سیاه برمودایی و درمان آن به روش ارتودونتیک

مثلث سیاه برمودایی و درمان آن به روش ارتودونتیک

خودم تجربه ی بسبار خوبی دارم در درمان کرادینگ شدید دندانی در بیماری که عمل جراحی لثه در دهانش انجام شده بود و با حذف همین مثلث های برمودایی ضمن ترتیب دندان های نا مرتب و اصلاح شیب محوری دندان ها ی قدامی به نتایجی رسیده بودم که بسیار هیجان انگیز هم برای من و هم برای بیمار بود. در حقیقت به واسطه ی وجود مثلث های برمودا در فضای بین دندانی می توان حتی از کشیدن دندان منصرف شد و دندان ها را با حفظ رابطه ی اکلوزالی بهتر مرتب نمود. جالب این که گاهی این فضاهای سیاه در نگاه اول عیان و آشکار نمی باشند بلکه با اصلاح اولیه ی کرادینگ دندانی بروز می کنند؛ بنابراین نباید عجله کرد و گاهی که مابین کشیدن و نکشیدن دندان در شک و تردید هستیم بهتر است صبر را پیشه کنیم و منتطر بمانیم و با مشاهدت دوباره ی قوس دندانی شاید بتوان چنین فضاهای بین دندانی راپیدا کردو در عمل ردیف کردن و اصلاح شیب محوری دندان ها از ان ها استفاده برد.

در درمان بیماران ارتودونسی با اندکی خلاقیت می توان از چنین روش های ابتکاری بهره برد و این ارتباط مستقیم دارد به این که نگاه ما به روش های درمانی آیا خلافاته است یا این که اطاعت کورکورانه که دیگران به ما چه روشی را دیکته می کنند . فراموش نکنیم که هر ان چه را از دیگران آموخته ایم فقط در دفتر داشته های ما ثبت می شوند ولی در درمان بیماران ارتودونسی که به زحمت می توان موارد مشابه را پیدا کرد دامنه ی تشخیص را باید فراتر از دانسته ها یمان گسترش داد و به هوش و اعتبار خود بیشتر باید اعتماد کرد.

مثلث سیاه  بین دندانی و درمان به روش کامپوزیت ونیر

مثلث سیاه بین دندانی و درمان به روش کامپوزیت ونیر